Адвокати України | Настирлива муха — колектор

Настирлива муха - колектор

З постійним зростанням цін і падінням рівня доходів, громадяни України все частіше стали зазнавати труднощів у погашенні своїх кредитів. У зв'язку з цим багато українців стикаються з так званими колекторами, яким банки продали проблемний кредит і тепер дзвонять, загрожують, іноді навіть приїжджають до боржників додому.

Будучи стурбованими таким станом речей, до нас все частіше звертаються з питаннями, як чинити в такій ситуації. У цій статті ми спробуємо відповісти на найбільш поширені з них.

Що робити, якщо кредит продали колекторам?

Якщо коротко - купити пляшку шампанського і відзначити цю знаменну подію. Якщо відповісти трохи більш розгорнуто, то в разі, якщо кредит продали колекторам, у вашому житті з юридичної точки зору рівним рахунком нічого не змінилося. Факт продажу кредиту колекторам свідчить про те, що банк розглядає позику як занадто маленьку, а вас - як занадто бідного, щоб витрачати час, гроші і зусилля на спробу його повернути.

Єдиним інструментом, за допомогою якого банк може спробувати стягнути заборгованість, - є звернення до суду з подальшим стягненням державною виконавчою службою. Однак, якщо кредит не перевищує 10000 гривень, то банку просто не вигідно ініціювати цей процес: це довго, дорого і часто просто безперспективно.

Якщо кредит продали колекторам, то правові інструменти для реального його стягнення ніяк не змінилися - вони залишилися ті ж самі, що були у банку - звернення до суду. Але колектору це не вигідно точно так же, як і банку.

Тому, якщо кредит продали колекторам, а його розмір не перевищує 10000 грн., - живіть, як жили. Ніяких приводів турбуватися абсолютно немає.

Що робити, якщо колектори дзвонять? Наприклад: Манівео, Кредит кафе, Готівочка та інші.

Варіантів відповіді на це питання, напевно, занадто багато, щоб вони вмістилися в рамках однієї статті. Все залежить від того, чи є у вас бажання з ними спілкуватися.

Якщо колектори дзвонять і ви не проти кілька разів на день поговорити з ними, то можете з ними поспілкуватися. Одні позичальники вважають за краще вести довгі задушевні розмови, інші влаштовують телефонні розіграші, треті дають волю емоціям і популярно пояснюють маршрут, по якому колектору слід негайно відправитися. Все залежить від настрою і того, наскільки бурхливо розвинена фантазія.

Якщо ж спілкуватися ніякого бажання немає, то можна занести номер колектора в чорний список або змінити свій мобільний номер.

Правда, є нюанс: іноді позичальники при отриманні кредиту необачно залишають номери телефонів своїх знайомих або робочі номери. Зрозуміло, дзвінки почнуть надходити і на них. Мета чисто психологічна - дістати всіх ваших знайомих, малознайомих і незнайомих людей, щоб ті якось вплинули на вас.

Якщо колектори дзвонять начальнику, або сусідові, або ще кому-небудь, чий номер виявиться в базі, то це для деяких боржників може дійсно бути дещо неприємно. Неприємно, але не смертельно, адже ні начальник, ні сусід не можуть змусити вас заплатити. Тому, якщо колектори дзвонять, досить просто зберігати стійкість духу, відмахуючись як від настирливих мух.

Що робити, якщо колектори загрожують?

Багато з нас родом з 90-х і в нашій пам'яті ще живі компанії бритоголових молодих людей з битами, які за допомогою прасок і паяльників допомагали боржникам виконати свої зобов'язання.

Однак, з тих пір пройшла вже чверть століття і подібні методи ведення бізнесу залишилися далеко в минулому. Потрібно розуміти, що колектор - це, як правило звичайна людина, що не має ніякого відношення до криміналу.

Основну частину їх заробітної плати становлять відсотки від повернутих боргів. А самі борги зазвичай не перевищують 10000 гривень. Жоден розсудливий чоловік, який офіційно влаштований, і чиї дані знаходяться у відділі кадрів, не стане заради пари тисячі гривень пускатися в кримінал.

Тому якщо колектори загрожують прасками і паяльниками, можете в свою чергу пригрозити їм тим, що розмова записується і буде передана в правоохоронні органи. Більшість з них слабо орієнтується в кримінальному законодавстві, і цілком можуть прийняти вашу загрозу за чисту монету. Насправді ж, хоча Кримінальний кодекс України містить норму, яка передбачає відповідальність за примус до виконання цивільно-правових зобов'язань (ст. 355 КК), звернення в поліцію в таких випадках, навіть при наявності записів розмови, рідко може принести результат.

Якщо колектори загрожують різними санкціями, такими як виїзд спецназу швейцарської гвардії, або погрожують описати майно, або порушити кримінальну справу, або .... Загалом, в залежності від фантазії конкретного колектора, погрожувати можуть всім, чим завгодно. Однак ніяких правових підстав для цього просто не існує. Абсолютно будь-які загрози - ще раз: абсолютно будь-які - розраховані лише на те, що позичальник взагалі не орієнтується в законодавстві. Якщо колектори погрожують, то розраховують на переляк, але ніколи ніяку загрозу в реальності здійснити не можуть. Ще раз: не можуть ніколи.

Тому, чим би вам не погрожували: паяльниками, швейцарською гвардією, блискавками з небес або прокляттям вуду - залишайтеся спокійні.

Що робити, якщо колектори прийшли додому?

Слід зазначити відразу: це вкрай рідкісні випадки. Зазвичай ймовірність виявити на порозі будинку колектора така ж, як виграти мільйон у лотерею. Однак, такі випадки все ж таки відбуваються.

Отже, якщо колектори прийшли додому, то пускати їх не слід. Перш за все, слід запам'ятати, що ви взагалі нікого не зобов'язані пускати в будинок, якщо на те немає відповідного рішення суду. Ви не зобов'язані пускати в будинок не тільки якихось колекторів - ви не зобов'язані пускати навіть поліцію, якщо у них немає ухвали. Тому якщо колектор прийшов додому, можна сміливо не відкривати.

Якщо ж якщо колектор прийшов додому і ви з якихось причин йому відкрили, а той в свою чергу поривається зайти, слід негайно викликати наряд поліції. Запам'ятайте, ні у кого немає права потрапити до вашого помешкання без вашої згоди. Якщо ви не даєте згоди на те, щоб колектор увійшов в будинок, то його спроба зайти є незаконним проникненням і ось за це вже передбачена реальна кримінальна відповідальність і на такі факти (на відміну від телефонних погроз) міліція реагує миттєво. Затримати на місці злочину - тут можна і премію отримати. Ну а слідчий обов'язково додасть в «букет» вже згадану 355 статтю - у слідчого теж є кредит.

Закон про приватних виконавців

Цей закон ніяк не відноситься до колекторів: не регулює їх діяльність, не встановлює їх права, обов'язки, методи роботи і т.д. Але оскільки це питання продовжують ставити, як після післямови ще раз зазначу: колектор і приватний виконавець - це абсолютно різні особи.

Приватного виконавця можна порівняти з приватним нотаріусом: так само як приватний нотаріус володіє тими ж правами і повноваженнями, що і державний, так само і приватний виконавець нічим не відрізняється від державного. Діяльність обох прямо регулюється законом. З виконавцем ви можете зіткнутися тільки і виключно після того, як на вас подадуть в суд і ви цей суд програєте - і не раніше.

Діяльність колектора ж не регулюється жодним законодавчим актом. Законом не визначено ні його права, ні повноваження, ні що б там не було взагалі. Тобто, з точки зору права - це просто звичайна людина. Відповідно, якщо колектори дзвонять, загрожують, прийшли додому - то їх слід розглядати як звичайнісіньких людей. Що ви робите, якщо вам дзвонить, загрожує або стукає в двері ваш сусід? - робіть те ж саме і з колектором.

Поділіться у соціальних мережах: