Якщо Ви стали учасником ДТП. Європротокол. За та проти.

Погодьтеся, якщо Ви регулярно керуєте будь-яким транспортним засобом, рано чи пізно може виникнути непередбачувана ситуація, коли дорожня ситуація складеться таким чином, що уникнути дорожньо-транспортної пригоди не вийде.

Що ж робити, коли Ви все ж стали учасником ДТП? Сьогодні розберемо випадок, коли можливо та, навіть, доцільно скласти спільне повідомлення про ДТП.

І так, якщо під час ДТП ніхто не отримав тілесних ушкоджень (1), обидва транспортні засоби застраховані за договором обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (так звана «автоцивілка»)(2), матеріальна шкода заподіяна лише цим застрахованим транспортним засобам (3) та не перевищує 50000 грн. (4), у обох водіїв відсутні ознаки алкогольного чи іншого сп’яніння (5), обидва водії дійшли згоди щодо встановлення винуватця даної ДТП (6), раджу скористатися правом скласти спільне повідомлення про ДТП (або так званий Європротокол).

При цьому хочу звернути увагу та наголосити, що складання Європротоколу можливе лише при наявності усіх шести обставин. Якщо хоча б одна обставина відсутня – потрібно скористатися традиційним методом та викликати патрульну поліцію.

З чого ж почати?

Я раджу – спочатку обговорити дану можливість із іншим учасником ДТП та визначитися із винуватцем, перевірити наявність чинних страхових полісів. Потім – в обов’язковому порядку зателефонувати кожному водієві у свою страхову компанію, повідомити про страховий випадок та про намір скласти Європротокол. Далі – як найдетальніше сфотографувати як загальну дорожню ситуацію, так і положення автомобілів відносно один одного та пошкодження на кожному із автомобілів.

Після проведення цих організаційних моментів, слід приступити до, власне, складання самого Європротоколу. Бланк Європротоколу на сьогоднішній день видається кожному страхувальнику при оформленні так званої «автоцивілки». Бланк якого з водіїв буде заповнюватися не принципово, але все ж раджу заповнювати бланк саме винуватця ДТП.

Складності у заповненні бланку немає жодного. Більше того, після повідомлення про страховий випадок у страхову компанію, остання може направити на місце ДТП свого аварійного комісара, який допоможе у складанні Європротоколу. Якщо ж аварійний комісар не прибуде, то при складанні Європротоколу потрібно просто уважно заповнити відповідні розділи (їх загалом 14). Раджу при заповненні Європротоколу одного учасника, користуватися підказками із іншого, щоб зайвий раз не перевертати сторінки та не відволікатися. При заповненні, одним із важливіших моментів є заповнення графи № 14, у якій потерпілий власноручно повинен написати «є потерпілим від ДТП», або щось наближене до цього, а винуватець, відповідно повинен зазначити «свою вину визнаю», «винен в ДТП» або щось наближене до цього та поставити підпис. Лише після цього слід розділити Європротокол на екземпляри. Перший екземпляр забирає собі потерпілий, а другий – залишається у винуватця ДТП. Лише після заповнення 14-ї графи та підпису винуватця під визнанням своєї вини можливо переміщати транспортні засоби.

Після заповнення Європротоколу, у разі якщо не місце ДТП не приїздив аварійний комісар, раджу невідкладно, але не пізніше, аніж на протязі 3-х робочих днів потерпілому подати заповнений Європротокол в представництво страхової компанії винуватця у своєму регіоні та подати ще додатково письмову заяву про здійснення страхового відшкодування оціненої шкоди. Після цього на протязі 10-ти робочих днів після подачі такої заяви страхова компанія зобов’язана направити свого представника для огляду пошкодженого транспортного засобу потерпілого та оцінки заподіяної шкоди.

В свою чергу, винуватець ДТП повинен також на протязі 3-х робочих днів прибути у представництво своєї страхової компанії та подати ПИСЬМОВЕ повідомлення про ДТП. Оскільки, у разі не подання такого письмового повідомлення (це дуже важливо!), ісля виплати страхового відшкодування, страхова компанія може звернутися із регресною вимогою до винуватця ДТП.

Підсумуємо.

Які є плюси оформлення Європротоколу?

- Скорочення процедури оформлення матеріалів ДТП (обмежується лише дзвінками до страхової компанії, фотографуванням учасниками ДТП обстановки та пошкоджень і заповнення бланку Європротоколу.

- Скорочення терміну від моменту ДТП до здійснення страхового відшкодування (оскільки немає необхідності чекати судового рішення, яке може затягнутися до трьох, а то й більше місяців);

- Винуватець ДТП звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення ДТП

Які є мінуси оформлення Європротоколу?

- Обмеження суми страхового відшкодування (на сьогодні – 50000 грн.);

- Можлива помилка при оформленні Європротоколу, що може послужити відмовою у виплаті страхового відшкодування.

Тобто, зваживши всі «за» та «проти», все ж раджу, при можливості, скористатися правом на оформлення Європротоколу.

З повагою, автоадвокат Станіслав Шевченко.

Поділіться у соціальних мережах:

© 2018 Джерело отриманої інформації: erau.unba.org.ua.
Відповідно до ч. 2 ст. 10-1 Закону України "Про доступ до публічної інформації". Будь-яка особа може вільно копіювати, публікувати, поширювати, використовувати, у тому числі в комерційних цілях, у поєднанні з іншою інформацією або шляхом включення до складу власного продукту, публічну інформацію у формі відкритих даних з обов'язковим посиланням на джерело отримання такої інформації.